ARTYKUŁY PRASOWE

Willa Joker

Generalnie panuje przekonanie, że każda zmiana klimatu jest dla chorego wskazana. Z wielu powodów między innymi, zmiany otoczenia, warunków mieszkaniowych, sposobu żywienia, wody, powietrza , a przede wszystkim własnego samopoczucia związanego z nowymi kontaktami, ludźmi i innym , niż codzienny stylem życia.

Często lekarze zalecają mieszkańcom południowej Polski, wyjazd nad morze i odwrotnie. I bardzo dobrze, okazuje się jednak w wielu przypadkach, że chorzy w nowym klimacie i warunkach pobytu wcale nie czują się lepiej, a wielokrotnie gorzej.

Willa Joker - Krynica Morska

Co wybrać? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze miejsca wypoczynku?

Te dylematy z pewnością mają rodzice dzieci, którzy sami decydują gdzie pojadą, na jak długo oraz mogący wybrać odpowiednią formę i miejsce wypoczynku (pobyt stały w hotelu, pensjonacie, wycieczka samochodowa, podróż samolotem, wędrówka piesza, pobyt pod namiotem lub sezonowym domku letniskowym, pobyt u rodziny na wsi).

Nie mają natomiast Ci, którzy korzystają z ogólnie dostępnych skierowań na pobyty sanatoryjne. Lekarz wypisując wniosek sugeruje miejsce pobytu, ale to, czy chory pojedzie właśnie tam, zależy zawsze od ilości wolnych miejsc, a i okres pobytu bywa różny. Nie spotkałam się z przypadkiem, aby akceptujący wniosek brał po uwagę zewnętrzne czynniki będące przyczyną schorzenia ( np. okres pylenia roślin, rozwoju zarodników grzybów pleśniowych, czy roztoczy kurzu domowego) chociaż coraz częściej i to jest pocieszające dzieci na dietach eliminacyjnych mają możliwość przebywania w sanatoriach prowadzących tego typu kuchnie.

Niekorzystne dla alergików, a tym bardziej astmatyków są nagłe zmiany klimatu, temperatury, ciśnienia, rodzaju wody, warunków mieszkaniowych itd. Również oni źle tolerują preferowane przez niektórych rodziców proste, a przez niektórych określane jako „prymitywne’ warunki odpoczynku np. namioty, budy campingowe, leśne chatki w myśl "zasady im więcej natury, tym lepiej".

Właściwie dla pyłkowców najlepszy będzie w okresie największego pylenia roślin (wiosna , lato), wyjazd nad morze. Chorzy na atopowe zapalenie skóry lepiej czują się w klimacie nadmorskim na otwartej przestrzeni i przy możliwości korzystania z kąpieli słonecznych i morskich.

Adres: ul. Nowa 19, 82-120 Krynica Morska
Telefony: +48 55 247 65 50,
+48 601 662 725, +48 723 077 777 ZADZWOŃ
E-mail: joker@mierzeja.com