ARTYKUŁY PRASOWE

Atrakcje turystyczne Krynicy Morskiej

Willa Joker - Oferta Sylwester 2010

Przyjeżdżając do Krynicy Morskiej warto jest odwiedzić lokalne atrakcje do których zaliczyć można:

Granica Państwa - 12 km od centrum Krynicy znajduję się mała miejscowość - Piaski (administracyjnie należy do Krynicy Morskiej). Ok. 3 km. za tą miejscowością znajduje granica NATO, oraz Unii Europejskiej. Granica jest pilnie strzeżona, nie ma możliwości przekroczenia. Zachęcamy do spacerów do granicy ponieważ zarówno droga przez las jak i spacer plażą dostarczają niesamowitych wrażeń estetycznych.

Willa Joker - Krynica Morska

Mogą państwo przekonać się o destrukcyjnym działaniu morza, wstąpić na wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na zalew wiślany oraz katedrę we Fromborku, znaleźć poziomki, jeżyny, maliny oraz grzyby.

Żuławska Kolej Dojazdowa (ŻKD)

Stegna jest także punktem węzłowym turystycznej kolei wąskotorowej. Ze Stegny można dojechać w odkrytych wagonikach Żuławskiej Kolei Dojazdowej do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa lub Mikoszewa. Żuławska Kolej Dojazdowa to kolej wąskotorowa łącząca takie miejscowości, jak Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo i Nowy Dwór Gdański. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych kolei wąskotorowych w Polsce. Z okien wagonów można podziwiać wspaniałe krajobrazy Żuław, a Morze Bałtyckie i wiele innych atrakcji są na wyciągnięcie ręki. Oferujemy Państwu przejazdy rozkładowe oraz możliwości wynajęcia pociągu.

Żuławska Kolej Dojazdowa (ŻKD) - kolej wąskotorowa (750 mm) na terenie powiatu nowodworskiego powstała na skutek wyodrębnienia ze struktur PKP części Gdańskich Kolei Dojazdowych.

We wrześniu 2000 r. wraz ze Starostwem w Nowym Dworze Gdańskim, Gminami Stegna i Sztutowo PTMKŻ podjęło działania na rzecz reaktywowania Żuławskiej Kolei Dojazdowej. 15 sierpnia 2002 r. dla turystów i mieszkańców powiatu nowodworskiego odbył się pierwszy po sześciu latach przejazd pociągiem. 17 września 2001 r. Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim przekazało w bezpłatne użytkowanie Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych część dzierżawionej już od PKP linii kolejowej. Na początku 2003 r. Starostwo Nowodworskie przekazało w użyczenie dla PTMKŻ cały tabor będący już jego własnością. Dnia 21 czerwca 2003 ruszyły pierwsze planowe pociągi na Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Obecnie ruch planowy po sieci ŻKD prowadzony jest w lecie, a w pozostałym czasie na zamówienie.

Baza i zarząd kolei znajduje się w Nowym Dworze Gdańskim w istniejącej lokomotywowni.

Podstawą działalności Żuławskiej Kolei Dojazdowej są kolejowe przewozy turystyczne na liniach Nowy Dwór Gdański - Stegna Gdańska oraz Sztutowo-Mikoszewo Ujście Wisły. Czynione są również starania, aby reaktywować szlak Nowy Dwór Gdański-Ostaszewo dla całorocznych przewozów pasażerskich.

Dnia 5 kwietnia 2006 roku powiat nowodworski złożył wypowiedzenie dotychczasowemu operatorowi kolejki - Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznej. Ostatecznie Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim zrezygnowało z usług Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych jako operatora na sieci Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Została podpisana nowa umowa operatorska na prowadzenie ruchu z nowo powstałym w Nowym Dworze Gdańskim podmiotem gospodarczym. Jest nim Stowarzyszenie Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Tabor Żuławskiej Kolei Dojazdowej (rok 2005):

 • lokomotywy Lxd2 - 3 szt. (294, 315, 325)
 • wagony motorowe MBxd2 - 2 szt. (212, 304)
 • drezyna Wmc - 1 szt. (004)
 • wagony A208P Faur Bxhpi - 5 szt. (4 sprawne + 1 oczekuje remontu)
 • wagon zabytkowy 1Aw - (oczekuje remontu)
 • wagony letniaki Btxhpi - 3 szt.
 • wagon kryty Kddxz - 1 szt
 • wagony FTxh, FTdxh - 2 szt.
 • platformy Pddxh, Pddx - 4 szt.
 • transportery Tddyyhp - 9 szt.
 • pług odśnieżny 802S - 1 szt.

KOŚCIÓŁ W STEGNIE

Kościółek z 1681 r. częściowo o konstrukcji szkieletowej, w której znajduje się barwna polichromia stropu i ścian, przedstawiająca sceny z życia Chrystusa.
Świątynia posiada frontową, niską wieżę. W kościółku można podziwiać barokowe organy, na których, w sezonie letnim, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681 - 1683. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej znajduje się w centrum miejscowości. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną na, której widnieje data 1682. We wnętrzu znajdują się unikalne podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.

Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach 1681-83, restaurowany w latach 1934-35; salowy, z wieżą frontową.
W kościele znajdują się unikalne na skalę światową podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy. Na nich, w sezonie wakacyjnym, koncertują artyści z całego świata podczas Festiwalu Organowego.

Atutem Stegny są przede wszystkim szerokie piaszczyste plaże oraz duża liczba dni słonecznych w roku, w stosunku do innych miejscowości na polskim wybrzeżu. We wsi znajduje się dobrze rozwinięta baza noclegowa. Co roku w zabytkowym kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Stegna jest także punktem węzłowym turystycznej kolei wąskotorowej. Ze Stegny można dojechać w odkrytych wagonikach Żuławskiej Kolei Dojazdowej do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa lub Mikoszewa.

Państwowe Muzeum Stutthof

Położone jest tuż za wsią Sztutowo. Znajdują się baraki mieszkalne więźniów, komora gazowa, krematorium, ogrodzenie z drutu kolczastego wraz z wieżami strażniczymi.
Obóz Koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. Był najstarszym obozem koncentracyjnym na terenie Polski. Zginęło tu około 65 tysięcy ludzi z 28 krajów Europy.

Państwowe Muzeum Stutthof - usytuowane w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego Stutthof założonego w 1939 r. Zginęło tu ponad 85 tys. osób kilkunastu narodowości.
W styczniu 1945 r. rozpoczął się tu tzw. marsz śmierci, zmarło wówczas ponad 4 tys. więźniów.

Głównym akcentem upamiętniającym były obóz jest Pomnik Walki i Męczeństwa, dzieło artysty rzeźbiarza Wiktora Tołkina.
Pomnik został odsłonięty 12 maja 1968 r. podczas wielkiej manifestacji społeczeństwa, w 23 rocznicę wyzwolenia obozu.

Muzeum czynne codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 - 18.00. Wstęp bezpłatny. Płatny w sezonie jest parking oraz wynajęcie przewodnika: w języku polskim 70 zł/ grupa; język obcy 140 zł/grupa (w poniedziałek brak obsługi przewodnika). Grupa nie powinna liczyć więcej 45-50 osób - wskazana jest wcześniejsza rezerwacja. W muzeum odbywają się projekcje 25 minutowych filmów o martyrologii więźniów - koszt 3 zł/os.

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

 • Wysokość wieży - 26,5 m
 • Wysokość światła - 53 m n.p.m.

Pierwsza latarnia w Krynicy Morskiej została zbudowana i uruchomiona w 1895 roku. Jednak w 1945 roku została ona wysadzona przez wycofujących się niemieckich żołnierzy.
Nową latarnię zbudowano dopiero na początku lat pięćdziesiątych według projektu wykonanego na Politechnice Gdańskiej. Uruchomienie nowej latarni nastąpiło w lecie 1951 roku.

Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwu pozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000 W i cylindrycznej soczewki Fresnela. Kąt świecenia obejmuje cały okrąg i latarnia widoczna jest tak od strony otwartego morza, jak i od strony Zalewu Wiślanego.

Do Krynicy Morskiej prowadzi droga nr 501 biegnąca wzdłuż brzegu morza, którą dojeżdżamy do samego centrum miasta. Tu najlepiej pozostawić samochód na parkingu i dalszą drogę przebyć na piechotę, chociaż można podjechać prawie pod samą latarnię. Poruszamy się ulicami: Portową, skręcamy w prawo na biegnącą w górę ul. Przyjaźni, a na szczycie wzniesienia ponownie skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza. Wokół latarni znajdują się ławki, na których można odpocząć po trudach wdrapywania na szczyt.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Wielbłądzi Garb

Wielbłądzi Garb - najwyższe wzniesienie na mierzei wiślanej (48,5 m.n.p.m), z którego rozpościera się piękny widok na morze, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską).

Niedobór jodu w górskim powietrzu można zaspokoić na różne sposoby. Można używać soli jodowanej w Krynicy Górskiej, można też wybrać się do Krynicy Morskiej, a przy okazji "zdobyć" Wielbłądzi Garb.

Wielbłądzi Garb jest najwyższym szczytem Mierzei Wiślanej i najwyższą stałą wydmą w Europie, ma blisko 50 metrów wysokości.
To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Bałtyk i Zalew Wiślany.

Wielbłądzi Garb leży na północno - wschodnim końcu Krynicy Morskiej (najmniejszego pod względem liczby mieszkańców miasta w Polsce),
tuż przy żółtym szlaku turystycznym, nie więcej niż czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości.
Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Piasków ulicą Gdańską, znaki szlaku turystycznego skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego,
którego brzegiem prowadzą malowniczo przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na "przełęcz",
gdzie tabliczka czarnego szlaku rowerowego wskazuje drogę na szczyt Wielbłądziego Garbu (100 metrów). Panorama stamtąd jest wspaniała!

Z wierzchołka - aby nie rozdeptywać wydmy - warto z powrotem zejść ścieżką na "przełęcz", by podążając dalej za żółtymi znakami - w poszukiwaniu jodu - trafić nad Bałtyk.

Ulica Teleexpressu w Krynicy Morskiej

Pierwsza i jedyna w Polsce ulica Teleexpressu została oficjalnie otwarta w Krynicy Morskiej.

Z kolei jeden z dziennikarskich pokojów w Teleexpressie otrzymał imię zaprzyjaźnionego nadmorskiego miasteczka na Mierzei Wiślanej.
To bowiem pierwszy przypadek, kiedy telewizyjny program informacyjny będzie miał własną ulicę.

Nadanie nazwy Teleexpressu wywołało zachwyt jak Polska długa i szeroka. Epicentrum euforii znajduje się oczywiście w Krynicy.
W Krynicy Morskiej sobota upływała pod znakiem telewizji, a w TVP - dzień pod znakiem Krynicy Morskiej.
Wozy transmisyjne, kamery, reflektory, mikrofony, a przede wszystkim dwójka niestrudzonych, dociekliwych prezenterów - Maciej Orłoś i Małgorzata Wyszyńska.
Od rana ofiarnie siedzieli na plaży bądź krążyli po ulicach Krynicy, poznając od podszewki wszelkie aspekty życia w miasteczku.

Do tej pory największą atrakcją Krynicy Morskiej był morza szum, ptaków śpiew i złota plaża pośród drzew. Teraz dumą i sławą kurortu jest ulica Teleexpressu.

Odwiedzający miejscowość kuracjusze przypominają, że wcześniej nosiła nazwę Robotników. Krynica Morska liczy 1280 mieszkańców.
Podczas wakacji ich liczba wzrasta do 20 tys. Kryniczanie wierzą, że teraz turystów będzie co najmniej tylu, ilu widzów ma Teleexpress.

Skarpa

"Skarpa" - ok. 9 km za Krynicą Morską w stronę Piasków (2 km przed Piaskami) po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się przepiękny punkt widokowy na zalew oraz Wysoczyznę Elbląską.

Miejsce to mieszkańcy Piasków zwyczajowo nazywają "Skarpą".

Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ można tu zaobserwować niszczycielskie siły Zalewu Wiślanego. Skarpa z roku na rok jest podmywana, obsuwa się zabierając kawałek lądu. Warto jest odwiedzić to miejsce, zwłaszcza, że można tu spotkać różne gatunki ptaków, zwłaszcza kormorany oraz żurawie.

Adres: ul. Nowa 19, 82-120 Krynica Morska
Telefony: +48 55 247 65 50,
+48 601 662 725, +48 723 077 777 ZADZWOŃ
E-mail: joker@mierzeja.com