ARTYKUŁY PRASOWE

Mierzeja Kurońska
Landsat

Mierzeja Kurońska (lit. Kuršių nerija, ros. Куршская коса [Kurszskaja kosa]) to wąski, długi półwysep, w postaci piaszczystego wału, w południowo-wschodnej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od otwartego morza.

Długość: 98 km
Szerokość: 0,4–4 km

Mierzeja jest podzielona między Rosję (część południowa) i Litwę (część północna). Znajdują się na niej drugie pod względem wysokości (ponad 50 m) kompleksy wydm w Europie.

Cały obszar litewskiej części mierzei jest administracyjnie w granicach miast Nerynga i Kłajpeda.

W 2000 r. Mierzeja Kurońska została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Spis treści
[ukryj]

1 Historia
2 Turystyka
3 Bibliografia
4 Zobacz też

Historia[edytuj]

Początkowo Mierzeja Kurońska była zalesiona. Na początku XVIII wieku przez mierzeję przebiegał szlak pocztowy z Europy Zachodniej do Rosji. Wzrost populacji i nadmierny wypas bydła doprowadził do zniszczenia delikatnej roślinności, a lasy zostały przetrzebione. W roku 1757, w czasie wojny siedmioletniej, armia rosyjska na potrzeby drewna do budowy setek łodzi o płytkim zanurzeniu, które miały być wykorzystane do oblężenia Królewca, wycięła pozostałe lasy. W następnych dziesięcioleciach wiatry naniosły zwały piachu, doprowadziło to do nieodwracalnego zniszczenia tego obszaru.

Georg David Kuwert, pracownik poczty wraz ze swym ojcem, Gottliebem, chciał odtworzyć pierwotny leśny krajobraz. W roku 1825 przystąpili do ponownego zalesiania mierzei, kontynuowanego przez ponad sto lat. Wzmocniono grunt specjalną odmianą głęboko ukorzeniającej się trawy oraz teren obsadzono różnymi odmianami wytrzymałych sosen i brzóz. Doprowadziło to do stanu obecnego, gdzie ok. 70 proc. tego obszaru jest zalesione, a wydmy zajmują 12 proc. lądu.
Turystyka[edytuj]

Mierzeja Kurońska odwiedzana przez ok. 8 tys. osób dziennie. Na mierzei występuje około 900 gatunków roślin. Lasy zamieszkują łosie, sarny, lisy i dziki oraz ponad 100 gatunków ptaków, a każdego roku migruje tędy ok. miliona ptaków. Można tu też uprawiać windsurfing i żeglarstwo. Istnieją również liczne muzea, które prezentują jantarową biżuterię.

Mierzeja Wislana noclegi nad morzem w Krynicy morskiej. Hotel blisko plaży w Krynicy Morskiej zaprasza cały rok.
 

Adres: ul. Nowa 19, 82-120 Krynica Morska
Telefony: +48 55 247 65 50,
+48 601 662 725, +48 723 077 777 ZADZWOŃ
E-mail: joker@mierzeja.com